Dermaroller Tedavisi

Derimiz epidermis, dermis ve bağ dokusu olma üzere üç tabakadan oluşur. En üst tabakasının stratum korneum dediğimiz dış katı, yabancı maddelerin derimizden geçişini önler. İlaç, krem, serum gibi maddelerin deriden emilimini ve dolayısıyla tedavi etkisini artırmak için günümüzde ‘mikroiğneleme yöntemi’ kullanılmaya başlanmıştır.

Dermaroller, bir silindir üzerinde sıralanmış mikroiğneleri olan bir tedavi aracıdır. Standart Dermaroller’da 0.1 mm çapında, uzunlukları 0.5 ile 2.0 mm arasında değişebilen, 8 sıra halinde toplam 192 adet mikroiğne bulunur. Bu silindir deri üzerinde hareket ettirilerek mikrokanallar açılır.

Mikroiğneleme amacıyla kullanılan bir diğer araç da Dermastamp’tır. Dermastamp’te iğneler silindir yerine, dikdörtgen şekilli bir başlık üzerine sıralanmıştır. Dermaroller’a göre daha az sayıda ve daha kısa iğneleri bulunmaktadır. Özellikle saçlı deri uygulamalarında tercih edilir. Dermastamp dikdörtgen şekilli olduğundan, saçların dolanıp kopması önlenmiş olur.

 

 

 

Dermaroller’ın kullanım alanları

 1. Akne izlerinin tedavisinde

Özellikle akne tedavisinde kullanılan retinoik asit içeren solüsyon ve kremler, Dermaroller tedavisiyle beraber kullanılırsa; emilimleri yaklaşık 200 kat artar. Bu nedenle akne sonrası kalan kırmızı akne benzeri izler çok daha hızlı ve başarılı şekilde tedavi edilebilir. Derin akne izlerinde ise; 4 haftada bir yapılan uygulamalarla, özellikle geniş tabanlı ve çok derin olmayan izlerde %30 ila %70 başarılı sonuçlar elde edilir. Uygulama esnasında, endikasyona göre çeşitli tedavi edici serumlar kullanılabilir. İz tedavisinde hiyalüronik asit, leke tedavisinde arbutin ya da kojik asit içeren serumlar ve tüm endikasyonlarda büyüme faktörü ve C vitamini içeren serumlar kullanılabilir. Özellikle iz tedavisinde Fraxel lazer ya da PRP ile kombinasyon yapıldığı taktirde çok daha etkin olduğu gözlenmektedir.

 1. dermaroller-1Leke tedavisinde

Leke tedavisinde arbutin ya da kojik asitli serumların emilimini artırarak lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Ancak PRP veya Fraxel lazer ile kombine edildiğinde etkinliği artar.

 1. İnce kırışıklıkların giderilmesinde

Hiyalüronik asit içeren krem ve serumların etkinliğini artıracağından; ince kırışıklık tedavisinde de bu yöntem etkilidir.

 1. Geniş gözenekli deride gözeneklerin sıkılaştırılması amacıyla

0.5 ila 1mm’lik mikroiğneleri olan Dermaroller ile 2 haftada bir en az 4 seans yapılan tedavi; gözeneklerin belirgin şekilde kapanmasına yardımcı olur.

 1. Çatlak izlerinin hafifletilmesinde

1.5 mm ya da 2.0 mm mikroiğneli Dermaroller ile tedavi edilmeli ve 4 haftada bir olmak üzere, asgari 4 seans tedaviye devam edilmelidir.

 1. Saç dökülmesinin tedavisinde

Saç dökülmesi tedavisinde sıklıkla Dermastamp kullanılır. 2 haftada bir seans tedavi uygulamak gerekir. Saçlardaki dökülmenin belirgin şekilde azalması 4. seans sonrasında gözlenmektedir.

 

 

Dermaroller kullanılamayan durumlar:

 • dermaroller-1Oral isotretinoin tedavisi kullanımı (Bir çeşit akne tedavisi)
 • Bazı ilaçların kullanımında-(ışığa duyarlılık yaratan ilaçlar, doğum kontrol hapları)
 • Güneşle tetiklenen hastalığı (Lupus, porfirya gibi..) bulunan kişilerde
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde
 • Aktif enfeksiyonu olanlarda
 • Aktif aknesi olanlarda
 • İz kalma riski olanlarda (daha önce yapılan herhangi bir işlemde vücudunda iz kalmış olan kişiler)
 • Kanser hastası olan ve/veya bu amaçla kemoterapi, radyoterapi tedavisi görenlerde